Chovné rybárstva majú plné ruky práce
Československý rybársky zväz, rybničné hospodárstvo v Podsuchej pri Ružomberku patrí svojou kapacitou liahne 2,5 milióna ikier medzi najväčšie u nás. V týchto dňoch tam prebieha výter pstruha obecného.
Prvé oplodnené ikry pstruha dúhového priviezol na územie Slovenska v 19. storočí (1880) barón Révay. Vysadil ich do Štiavničky v povodí Váhu. Prvá svetová vojna dovozy ikier zo Spojených štátov amerických do Európy zastavila.
Pstruh sa stal po čase obľúbenou rybou, osvedčil sa v rybníkoch, v tečúčich vodách však rybárov sklamal. Po určitom čase sa totiž z vysadených oblastí vytratil. Ďalšia dodávka ikier pstruha dúhového z amerického kontinentu na Slovensko prišla v 20. rokoch minulého storočia. Doviezla ich grófka Vanderbiltová-Szényiová a vysadila ich do jazera Morské oko pod Vihorlatom.
Po druhej svetovej vojne bola väčšina generačných rýb zničená. Prvý povojnový dovoz ikier pstruha dúhového a potočného sa uskutočnil z Dánska v roku 1947. Do Československa sa vtedy doviezlo viac ako 10,6 milióna ikier. Slovensku sa z tejto zásielky ušli 4 milióny ikier. Nákupy pokračovali ešte aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Ryby z týchto zásielok sa stali základným matečným materiálom väčšiny pstruhárstiev v ČSR.
Ako uvádza stránka MsO SRZ Prievidza, vo februári 1965 dostal Čs. rybársky zväz 20 tisíc ikier pstruha dúhového z USA. Plôdiky z tejto zásielky sa dostali aj do rybárstva v Podsuchej pri Ružomberku a liahne v Dubnej Skale pri Vrútkach.
„Okrem pstruha obecného a dúhového sa v Podsuchej zameriavajú aj na chov matečných lipňov a hlavátky. Na rybnom hospodárstve, kde majú vyše 4 000 matečných rýb, prebieha v týchto dňoch výter pstruha obecného“, píše sa v archívnej správe TASR.