Sekcia

Rok 1958:Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Vrútky, Žilina pod vodou

V sobotu 28. júna 1958 sa na Slovensku rozpršalo. Hlboká tlaková níž zasiahla celú republiku. Pršalo aj nasledujúci deň. Zrážky zosilneli, čo spôsobilo povodňovú vlnu v povodí Váhu.

 

     Následkom daždivých dní, ktoré vyvrcholili zo soboty na nedeľu 28. -  29. júna prietržou mračien, prudko stúpli hladiny Váhu, Oravy a Kysuce. V nedeľu večer rieka  Kysuca zaplavila už mnoho dedinských usadlostí. Pri Žiline - Chlmci po pretrhnutí hrádze zaplavila Kysuca nielen rodinné domčeky, ale aj zámok Budatín.

     Dobrovoľní brigádnici a príslušníci ozbrojených zložiek pomáhali pri zachraňovaní národného a súkromného majetku. V nočnú dobu prichádzali hlásenia z miest, ktoré zaplavil dravý Váh. Medzi najviac postihnutými okresnými mestami bol Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Vrútky a ďalšie smerom k Žiline.

Obyvateľov Budatína postihla pohroma vo večerných hodinách. Dobrovoľníci pomáhali spoluobčanom. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/3. júla 1958
Voda čoskoro zaplavila rodinné domčeky v Budatíne. Do pondelka rána vody stále pribúdalo. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/3. júla 1958

 

     Žilinu zastihlo zvýšenie stavu vody v ranných hodinách. V nižšie položených uliciach prerazila voda kanálmi a zaplavila ulice i Sedláčkov sad. Obyvateľov Budatína postihla pohroma vo večerných hodinách. 

 

     V roku 1958 sa na hornom Váhu vyskytla povodeň s charakterom 100-ročnej vody. Pri kulminačnom prietoku 600 m3/s v Liptovskom Mikuláši bolo v okolí mesta zaplavených 21 obcí, ochranné hrádze v okolí mesta boli preliate vodou do výšky 70 cm.

     Napriek tomu, že Oravská priehrada zabránila stretu povodňových vĺn Váhu, Oravy a Kysuce, nebolo možné zabrániť prekročeniu maximálnej hladiny v nádrži Krpeľany o 51 cm. V Žiline Váh kulminoval 30. júna pri prietoku 2330 m3/s, pričom Kysuca v Kysuckom Novom Meste dosiahla v tomto období 850 m3/s. Kulmináciu na strednom a dolnom Váhu pozitívne ovplyvnila Nosická priehrada pri Púchove, ktorá dokázala kulminačný prietok znížiť na 2000 m3/s.

Krpelianska priehrada počas záplav. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/3. júla 1958

 

     Na Liptove povodeň zaplavila časti miest Liptovský Mikuláš a Ružomberok, odplavila 22 väčšinou drevených cestných mostov. Povodňová situácia si vyžiadala evakuáciu 60 rodín z Terchovej.

     V povodí Kysuce povodeň zaplavila osadu Skorka, obce Svrčinovec, Stará Bystrica, Krásno nad Kysucou a časť Kysuckého Nového Mesta. Voda zaplavila viaceré úseky ciest, vrátane štátnych ciest v úsekoch Liptovský Mikuláš – Ružomberok a Turany – Sučany a tiež  železničnú trať medzi Vrútkami a tunelom pri Strečne.