Deň Zboru národnej bezpečnosti
História Zboru národnej bezpečnosti sa začala písať 17. apríla 1945, keď čs. vláda Národného frontu schválila hlavné zásady nového bezpečnostného aparátu. Tento deň sa oslavoval ako Deň Zboru národnej bezpečnosti.
V júni 1945 bolo v Československu zrušené četníctvo-žandárstvo. Nahradila ho jednotná zložka Zbor národnej bezpečnosti. Jej úlohou bolo chrániť ľudovodemokratické zriadenie, strážiť štátne hranice, zaistiť bezpečnosť osôb a majetku ako aj udržovať verejný poriadok. Po troch mesiacoch od vzniku v ňom pracovalo takmer 34 500 príslušníkov. Vznikli zemské odbory bezpečnosti, tri v Čechách (Praha, Brno, Ostrava) a jeden na Slovensku (Bratislava). Tie riadili všetky zložky vnútornej národnej bezpečnosti: vnútro (ZNB, Štátnu bezpečnosť a kriminálnu službu), spravodajský úsek, právny a správny úsek, dopravný úsek.
V lete 1945 vznikol aj Pohotovostný pluk, ktorého úlohou bolo odhaľovanie činnosti nacistických teroristických skupín, ktoré sa podieľali na sabotážnych a diverzných akciách na oslobodenom území (wehrwolf a i.). Neskôr bol Pohotovostný pluk reorganizovaný na Pohraničné útvary ZNB.
Vznik verejnej a štátnej bezpečnosti
Od roku 1950 existovalo Ministerstvo národnej bezpečnosti, ktoré riadilo ZNB. Keďže však svoju prácu „nezvládlo“, v októbri 1953 bolo zrušené a všetky kompetencie prešli na ministerstvo vnútra. Od januára nasledujúceho roku bola riadiacim orgánom Verejnej bezpečnosti (VB) Hlavná správa VB. Postupne sa zriaďovali oddelenia VB po celej republike, ktoré mali zabezpečiť verejný poriadok, ochranu majetku, života a zdravia občanov, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a i.
ZNB pozostávalo z dvoch zložiek: Verejnej bezpečnosti – uniformovanej zložky, ktorá sa podieľala na udržovaní verejného poriadku a Štátnej bezpečnosti, ktorá bola tajnou zložkou zboru, zriadená za účelom sledovania odporcov totalitného režimu a pracovala s rozsiahlou sieťou spolupracovníkov – agentov. V roku 1970 boli zriadené pohotovostné útvary. Na Slovensku bol dislokovaný v Pezinku a plnil aj funkciu rezortného školstva.
Technické vybavenie Verejnej bezpečnosti
ZNB takmer počas celej svojej novodobej éry používala pre svoje služobné účely pištole ČZ vz.50/70 raže 7,65 Browning, ktoré sa vyrábali v Strakonickej zbrojovke. Od 50-tych rokov do roku 1967 bola uniforma príslušníka VB tmavomodrá, potom sa prešlo na zelenú farbu, tzv. olivu.
Aj vozový park najskôr kopíroval farbu uniforiem (boli modré). V rámci vozidiel sa používali značky Volga GAZ 21, Moskvič 408, Škoda 1202 a i. Tieto vozidlá však neboli u príslušníkov VB obľúbené, pretože boli málo priestranné a dvojdverové. Situácia sa čiastočne zlepšila v roku 1973 keď sa vozový park doplnil o vozidlá VAZ LADA 1200, neskôr VAZ 2102 kombi. Do roku 1975 boli všetky vozidlá v modrej farbe s bielym pásom cez celé auto a na dverách vodiča a spolujazdca bol nápis „Verejná bezpečnosť“. V polovici 70-tych rokov ich nahradili žlto-biele autá VB.
K popularizácii práce ZNB bol v 70-tych rokoch natočený aj televízny seriál Tridsať prípadov majora Zemana. Zbor národnej bezpečnosti zanikol v roku 1991 a nahradil ho Policajný zbor SR.