Sekcia

Rok 1953: Životná úroveň obyvateľstva rastie závratným tempom

Rok 1953 bol pre KSČ a vládu ČSR prelomový. Bol to posledný rok prvého päťročného plánu, počas ktorého rýchlym tempom napredovala socialistická industrializácia, uskutočnila sa peňažná reforma a zrušil sa lístkový systém.

 

     V  polovici septembra 1953 predstúpil pred poslancov Národného zhromaždenia a prezidenta ČSR Antonína Zápotockého so svojim prejavom predseda vlády Viliam Široký, v ktorom hodnotil historický dosah prvej päťročnice.

     Široký sa pristavil aj pri podnikoch, vtedy závodoch spoločného stravovania kde zdôraznil: „veľkú pozornosť musíme venovať závodom spoločného stravovania, čistote a hygiene pohostinských miestností, ktorých počet treba rozšíriť. Aj v pohostinských miestnostiach treba rozhodne zvýšiť kvalitu obsluhy a kultúru podávania jedál“, dodal. A štátne pohostinstvá sa začali činiť, aby splnili úlohu, ktorá im vyplynula z vládneho vyhlásenia.

     "V Bratislave už v mnohých pohostinských podnikoch upravili vzhľad miestností a doplnili potrebný inventár. Medzi 45 podnikmi, ktoré už renovovali alebo v ktorých sú v plnom prúde adaptačné práce, sú známe reštaurácie Slovan, Albánska reštaurácia, Riviera, Merkúr atď. Neobyčajné zlepšenie nastalo vo výbere jedál a v zlepšení ich kvality. Novinkou reštaurácií sú bravčové hody, na ktorých podávajú jedlá zo zakáľačiek pripravených po domácky", píše sa v archívnej správe TASR.

 

     Za účelom zlepšenia obsluhy uskutočňuje podnik štátneho obchodu v Bratislave v Závodných školách práce školenia vedúcich závodov, ako aj výchovu a preškoľovanie servírok. Školenie prebieha v školskom závode Krym, v 6 až 8-týždňových turnusoch. Po úspešnom absolvovaní kurzu servírky posielajú na prax do iných závodov. 

Na obrázku je záber z praktického výcviku. Inštruktor, čašník Ján Vavrek učí nové pracovníčky, ako treba prestierať k obedu. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953
Na obrázku je záber z praktického výcviku. Inštruktor, čašník Ján Vavrek učí nové pracovníčky, ako treba podávať jedlo. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953

 

     Bohatý a rozmanitý je výber jedál najmä vo vkusne renovovanej reštaurácii Slovan, ktorá sa preorientováva na špeciálnu kuchyňu maďarských jedál. Rozšírili výber jedál o dvanásť druhov a od 1. novembra obohatili jedálny lístok o maďarské špeciality, doplnené siedmimi druhmi maďarských vín. Ako novinku zaviedli podávanie jedál cez ulicu, ktoré sú pri rovnakej kvalite o 30% lacnejšie. Každý štvrtok podávajú jedná z domácej zakáľačky, ktoré si hostia veľmi obľúbili. V reštaurácii Slovan, podávajú denne do 350 obedov a taký istý počet večerí. Denne podávajú tiež ryby z vlastného bazénu. Podnik má nepretržitú prevádzku a teplé jedná podávajú až do polnoci. Úprava prostredia a zlepšenie služieb sa prejavili aj na plnení plánu. Kým predtým ho neplnili, dnes dosahujú jeho plnenie až na 120%.

Bohatý a rozmanitý je výber jedál najmä vo vkusne renovovanej reštaurácii Slovan, ktorá sa preorientováva na špeciálnu kuchyňu maďarských jedál. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953
Bohatý a rozmanitý je výber jedál najmä vo vkusne renovovanej reštaurácii Slovan, ktorá sa preorientováva na špeciálnu kuchyňu maďarských jedál. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953

 

     "V Albánskej reštaurácii a vinárni podávajú špeciálne balkánske jedlá, ako aj naše a cudzozemské vína. Po vládnom vyhlásení tu zväčšili počet podávaných jedál až na 15 druhov a pridali 6 druhov nápojov. Každý utorok zaviedli bravčové hody a každý piatok rybací deň. Pestrý jedálny lístok ponúka denne až 52 druhov teplých a studených jedál. Prevádzka je nepretržitá od 12 hodiny do polnoci. Počas celej doby sa podávajú teplé aj studené jedlá", uvádza správa TASR.

V Albánskej reštaurácii a vinárni podávajú špeciálne balkánske jedlá, ako aj naše a cudzozemské vína. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953

 

     Medzi vzorné podniky v Bratislave patrí tiež závod Veľké srdiečko na Stalinovom námestí č. 13. Rozšírili jedálny lístok a dnes už obsahuje o 10 druhov jedál viac. Podávajú ranné polievky, smažené ryby, karbonátky so šalátom, ako aj domáce múčne výrobky. Pripravujú tiež predaj prvovýrobkov, ako napríklad rezne pripravené na smaženie a pod. Pozornosti našich najmenších sa teší detská cukráreň, ktorá je tiež veľmi hojne navštevovaná. Túto majú v pláne čoskoro rozšíriť, aby tak ešte lepšie mohli slúžiť aj našim najmenším.

Medzi vzorné podniky v Bratislave patrí tiež závod Veľké srdiečko na Stalinovom námestí č. 13. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953
Pozornosti našich najmenších sa teší detská cukráreň. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953

 

     V druhej polovici novembra otvorili v Bratislave tiež dve viechy. V príjemnom prostredí tu hostia dostanú kvalitné vína našej výroby, ako aj rôzne jedlá. Pod viechou na Zámočníckej ulici môžu hostia dostať cigánsku pečeň, pečenú hus, čabajskú klobásu, hrianky, opekané zemiaky a štyri druhy kvalitných vín.

Veselo je Pod viechou na Zámočníckej ulici. Foto: archív TASR, autor L. Roller/5. decembra 1953