Sekcia

Rok 1994: Hrad Strečno sprístupnia verejnosti

Národná kultúrna pamiatka hrad Strečno spolu so Starhradom na druhej strane Váhu, tvorili jedinečný a na Slovensku ojedinelý pár pevností, ktoré suverénne ovládali časť povodia Váhu a uzatvárali priechod z jedného regiónu do druhého.

 

     "Strečnianske bralo je z nie príliš pevného vápenca. Preniká doň voda, rozrúša ho porast, statiku nahlodáva veľmi preťažená cesta. Preto museli stavbári z Ingstavu Kojetín najskôr spevniť skalu pod hradom a až potom sa pustiť do rekonštrukcie zanedbanej pamiatky", uvádza sa v archívnej správe TASR.

Posledným rekonštruovaným objektom je vstupná brána. Foto: archív TASR, autor F. Dejčík/5. mája 1994

 

     "Hrad je rozdelený na severnú, strednú a južnú časť. Podľa slov riaditeľa Považského múzea PhDr. M. Mrvu, bude túto sezónu hrad sprístupnený verejnosti. Pracovníci múzea už pripravujú exponáty do jednotlivých expozícií.

     Keď v roku 1698 cisár Leopold I. kázal hrad deštruovať zničením striech i najdokonalejšieho opevnenia považských hradov, nepočítal s tým, že slovenskí stavbári moravského podniku Ingstav Kojetín hrad po 300 rokoch kvalitne opravia a zachránia ho pre ďalšie generácie", uvádza správa TASR.

Cesta E-18 zo Žiliny do Tatier z hradu Strečno. Foto: archív TASR, autor F. Dejčík/5. mája 1994